Ostrovy, které možná nikdy neexistovaly, ale mnoho dobrodruhů a nadšenců v sobě ukrývá stále naději na jejich nalezení. Popudem je k tomu však mnohdy jen písemná zmínka, která se však postarala o silnou touhu
Avalon
Avalon je bájným ostrovem, o kterém se první zmínka datuje do 12. století. Tento ostrov by se měl nacházet někde na Britských ostrovech. Na tomto ostrově našel král Artuš místo svého posledního odpočinku. O tomto ostrově byste se dočetli v Dějinách britských králů od Geoffreyho Monmoutha. Zajímavé je, že koncem 12. století byly nalezeni ostatky krále Artuše a královny v Glastonbury, což by znamenalo, že toto místo je oním Avalonem. Podle legendy zde byla nalezena rakev, na které bylo uvedeno, že právě zde odpočívá slavný král Artuš na ostrově Avalon. Historici jsou však o tomto propojení míst spíše skeptičtí.
Atlantida
Nejznámějším bájným ostrovem je Atlantida, která byla proslavena řeckým filozofem Platónem. V jeho dialozích Tímaios a Kritiás popsal stav vyspělé civilizace, kterou před mnoha tisíci lety uvrhla pod hladinu moře přírodní katastrofa. Byla Atlantida skutečným městem, nebo jen metaforou ke společnosti či popisem cesty duše k prozření? To do dnes nikdo neví.
Lemurie
Mladšího data jsou zvěsti o ostrově zvaném Lemurie. Tento ostrov by měl být v Indickém oceánu a nacházet se někde mezi Srí Lankou a Madagaskarem. První zmínka o tomto století pochází z 19. století. Vědci v tomto století si totiž pokládali otázku, jak je možné, že lemurové žijí jen na Madagaskaru, když v Indii byly nalezeny kosterní pozůstatky lemurů. O slávu Lemurie se však zasloužila ruská spiritistka Helena Blavatská, která označovala obyvatele Lemurie za jednu z původních lidských ras.